Načo si dávať pozor pri výbere úveru

V tejto ťažkej dobe prišlo a stále prichádza o prácu a dostavajú sa často do neriešiteľných situácií v snahe zabezpečiť seba a svoju rodinu. Často je ich jediným východisko vziať si úver. Bohužiaľ nie každý čo to o úveroch a spoločnostiach, ktoré ich poskytujú vie a neraz dá na prvý dojem a takpovediac skočí danej spoločnosti na lep. Až neskôr potom zistí čo vlastne podpísal ale vtedy býva často už neskoro.

Aký úver si zvoliť?

Pokiaľ ste si naozaj istý, že chcete požiadať o úver, treba si položiť koľko si vlastne potrebujem požičať a na aký účel. Bankové i nebankové spoločnosti často určujú o aký typ úver ide podľa výšky požičanej sumy. Môže ísť o bezúčelový úver, spotrebný úver alebo hypotéku. Vo väčšine prípadov sa výška úrokovej sadzby odvíja od zvoleného "produktu".

Naša skúsenosť

Z vlastnej skúsenosti Vám môžeme povedať, že veľa ľudí si vyberá úver na základe výšky mesačnej splátky a nečítajú "malé písmená", ktorá obsahujú na najpodstatnejší údaj - výšku úrokovej sadzby a ročný percentuálny nárast nákladov (RPMN). Po pár mesiacoch alebo rokoch splácania sa potom čudujú koľko naozaj preplatili.

Odkoho si vziať úver?

Na výber máte s bankových a nebankových spločností ako i súkromných osôb, ktoré sa až príliš často menia na výpalníkov. Ak máte slušný príjem a čistý úverový a trestný register vrelo odporúčame bankové spločnosti. Ak ale k takejto skupine ľudí nepatríte a potrebujete si požičať vyššiu sumu musíte sa obrátiť na nebankovú spoločnosť. U nebankových spločností platí - dôveruj ale preveruj a preto si treba dôkladne preštudovať históriu danej spločnosti. Nikdy neviete na koho natrafíte.

Rozhodujúci údaj pri výbere úveru

Rozhodujúcim údajom pri výbere úveru nie je mesačná splátka alebo doba splácania (aj keď i tieto majú svoje opodstatnenie) ale celková suma, ktorú nakoniec zaplatíte. Ľahko sa môže stať, že na úvere so splátkou 20€ na 5 rokov neraz preplatíte viac ako polovicu požičanej sumy. Pri úvere 5000€ môžete v konečnom zúčtovaní v niektorých prípadoch splatit i 8000€, pričom preplatíte 3000€.

Pár slov na záver

Ak máte záujem o úver vždy si danú spoločnosť dôkladne preklepnite a dajte i na názory ľudí. Internet je silný nástroj a neraz môže v rozhodovaní pomôcť. Vždy si všetko dôkladne preštudujte (najmä malé písmená na konci zmluvy) a keď niečomu nerozumiete nepodpisujte to! Požiadajte radšej o čas na preštudovanie zmluvných podmienok a ak môžete poraďte sa s príbuznými.

Podobne ako pri kúpe napr. motorového vozidla máte právo výberu. Nikdy sa nefixujte iba na jednu banku alebo spoločnosť poskytujúcu úvery. Urobte si prehľad u viacerých bánk/spoločností a rozhodnite sa pre tú najlepšiu. Rovnako ako u online žiadostí o úver cez internet je možné nezáväzne požiadať o úver alebo o jeho predbežné vyčíslenie.